Píše Petr Hanáček, foto Vladimír Friš a Petr Hanáček. Na malé náhledy fotek klikněte, zvětší se do nového okna.


12. KŘETÍNSKÁ SRANDAREGATA

se konala o víkendu 18. a 19. srpna 2012.
Výsledky regaty jsou ZDE.

Již v pátek přijeli mnozí z pořadatelů i závodníků do našeho areálu, aby regatu připravili. Večer se nad ohništěm ořezávala mohutná vepřová kýta.
Během sobotního dopoledne dorazil zbytek závodníků i hostů; vedení regaty provedlo registraci a rozdalo letošní pozornost pro závodníky - pruhované námořnické tričko.

Bohužel se splnila předpověď meteorologů; vítr neměl snahu vytvořit na vodní ploše přehrady ani ty nejmenší vlnky. Před polednem se situace vylepšila alespoň natolik, že ve velmi slabém vánku (který navíc foukal každou chvíli z jiného směru), mohl Tomáš Stejskal stanovit trasu první rozjížďky. Ředitelka závodu Hana Keršnerová následně regatu zahájila a odstartovala první rozjížďku.
V sobotu se nakonec podařilo odjet tři rozjížďky lodí a jednu WS plováků. V přestávkách se uskutečnily soutěže dětí. Vedení regaty splnilo také svůj slib a již po poledni pozvalo všechny dospělé na vepřové hody. V hodu vepřovou konzervou se mezi přítomnými našlo několik slibných šampiónů. Dalším bodem bylo vylosování tomboly, do které přispěli sponzoři; nějaký dárek si odnesl každý závodník. Poděkování sponzorům je TADY.

Nedělní ráno přivítalo všechny vyznavače fair play slunečním svitem, který rychle rozpustil mlžný opar nad Křetínkou. Teploměr rychle šplhal k předpovídaným tropickým hodnotám, ale naštěstí i vítr občas zafoukal, takže bylo možno zahájit druhý den regaty 4. rozjížďkou lodí, po které záhy následovala závěrečná pátá. Vítr sice slabě foukal, ale se značnými přestávkami a navíc střídavě, vždy jen na části vodní plochy, takže se startovní pole záhy rozdělilo na skupiny lodí, které občas pluly, a na ty, jejichž posádkám nezbylo, než si ve flautě chránit obličej před spalujícími slunečními paprsky.
Po dokončení závodu lodí odstartoval Tomáš Stejskal ještě druhou, závěrečnou rozjížďku WS plováků.

Následovalo vyhlášení celkového pořadí, předání diplomů a pohárů vítězům. Zvláštní cena, kterou se poslední ročníky proslavily, čekala tentokrát na tři nejlepší borce. Vylosovali si napřed speciální nářadí na ruční pohon WS plováků (koště, pokličku, vařečku). Po odstartování běželi k nachystaným plovákům a snažili se dopádlovat co nejrychleji vytčenou trasou k bójce, jejíž závaží tvořila hlavní výhra. Nejúspěšnější byl Ferda Keršner, který ze dna přehrady vylovil velkou láhev s dobře uleženými utopenci z uzenářství v Olešnici. Ferda se o výhru podělil a nutno říct, že obsah byl velmi chutný.

Ředitelka závodu Hana Keršnerová na závěr poděkovala všem závodníkům i organizátorům za účast a nám nezbývá, než se připojit a poděkovat také paní Keršnerové za úsilí, které společně s ostatními věnovala realizaci 12. KŘETÍNSKÉ SRANDAREGATY.
 


Foto: