Není-li uvedeno jinak, píše (vážně i nevážně) a fotí Petr Hanáček..

Na malé náhledy klikněte, zvětší se do nového okna

6. S - regata
 sobota 26. srpna


Sponzorem letošního ročníku byla firma LEDEKO a. s. Letovice, která dodala krásné a chutné vánočky pro vítěze a běžné pečivo pro občerstvení všem.


Funkci ředitele Srandaregaty letos převzal  ing. Jiří Griga. "Duchovní otec" regaty Ferda Keršner tuto funkci po pěti letech působení opustil pro osobní zaneprázdnění. Nový ředitel zvládl organizaci této náročné akce velmi dobře. Přesun zahájení na dopolední hodiny byl sice původně některými členy kritizován, ale nakonec se ukázalo, že načasování bylo velmi správné. Začátek byl sice kvůli absenci větru (již tradičně) opět oddálen a odstartováno bylo až v poledne na téměř hladké hladině, ale nakonec se mírný vítr opřel do plachet lodí a závod byl úspěšně dokončen. Nedlouho po vyhlášení vítězů se zatáhlo a z oblohy se snesl vydatný déšť, který trval více než hodinu. Bylo patrno, že nový ředitel má správné konexe na opravdu nejvyšších místech, díky kterým načasoval průběh zcela optimálně :-)
Pozvánku na regatu a její regule zpracoval ing. Griga v TOMTO dokumentu.


Již od časných dopoledních hodin připravoval Jirka Griga se svým štábem a ostatními pomocníky potřebné zázemí závodu . Paní Grigová se ujala výzdoby a Milan Holas ještě narychlo posekal trávník . Pak již přicházeli první zájemci o registraci . Posádky chystaly svá plavidla a mnozí využili, stejně jako Armín Ahne , zbývající čas k občerstvení. Navštívil nás také admirál Vladimír Jámámmoto Res , sponzor grilu, a přišla se podívat i Renata Polická z redakce Boskovických novin se svou dcerou Eliškou. V době plánovaného startu panovala na hladině úplná flauta, takže nezbývalo, než čekat na vítr . Předseda Radovan Novotný zůstával zcela v klidu a věřil, že Jirka Griga nějaký vítr sežene :-)

Místo předpovídaného západního větru začal před polednem foukat východní. Ředitel regaty svolal briefing, na kterém vysvětlil způsob startu, trasu závodu a další podmínky.

. Audio záznam briefingu si můžete stáhnout ZDE (soubor mp3, cca 5,5 MB).

Krátce po poledni se lodě začaly řadit před startovní linií a po předstartovních signálech byl závod houkáním odstartován . Nejlépe si po startu vedli Petr Švancara a Milan Holas, oba na Finnech . Až k první otočné bójce byl kumšt nabrat do plachty vůbec nějaký vánek , ale pak se vítr mírně zvedl a závodní pole se začalo roztahovat   a vzdalovat se zrakům diváků .

Nad závodícími plavidly kroužil Radek Prudil na motorovém křídle . Podívejte se SEM, jak vypadá regata z ptačí perspektivy.

Již během prvního kola bylo zřejmé, že rozdíly tříd ve velmi slabém větru nabývají na důležitosti. Zatímco na prvních místech bojovaly především Finnové, 470ka  a Fireball, těžkým kajutovkám vánek prostě nestačil. Přesto i na jejich palubách vládla usměvavá nálada .

Po absolvování dvou kol se k cíli blížili vítězové. Jako první projela cílovou linií loď třídy 470 s Frantou Formanem u kormidla a jeho dcerou Erikou jako kosatnicí , druhé místo obsadil Petr Švancara na Finnovi a třetí byl Milan Holas s lodí stejné třídy.

Závodu se účastnilo celkem 11 lodí, dokončilo 10. Celkové pořadí naleznete na listině výsledků, která je TADY.

Jakmile poslední lodě dojely do cíle, zahájil ředitel závodu slavnostní vyhlášení výsledků . Součástí regaty byla také soutěž pro děti. Jejich úkolem bylo namalovat některou z plachetnic a porota pak určila pořadí kreseb . Předáním cen dětem byl zahájen slavnostní ceremoniál. První cenu za svoji kresbu dostala Eliška Polická , druhé místo s touto  kresbou obsadila Bára Švancarová , na třetím místě se umístil obrázek Adélky Kožouškové , zatímco její bratr Vít byl se svým dílem čtvrtý. Poslední kresbu namalovali Tomík a Kubík Stejskalovi , ovšem za vydatné pomoci tatínka.

Pak již na stupně vítězů (tedy na schody altánku) vystoupali členové tří nejrychlejších posádek 6. S - regaty, Franta a Erika Formanovi , Petr Švancara a Milan Holas . Postupně pak byli ocenění všichni soutěžící.

Ještě zapózování pro fotografy

a letošní regata je u konce.

Audio záznam závěrečného ceremoniálu si můžete stáhnout ZDE (soubor mp3, cca 7,3 MB).

Následovaly přípitky , které se protáhly až do nedělních ranních hodin...:-)


Na závěr je třeba poděkovat všem, kdož se na realizaci regaty podíleli a těšit se na její příští, 7. ročník.